Afrika terletnek legnagyobb rsze a trpusi vezetben van. Ebbl kvetkezik,, hogy a legforrb kontinens. Az Egyenlt mentn egsz vben nagy a felmelegeds. Ennek hatsra a lgtmegek felemelkednek, ezrt alacsony lgnyoms v jn ltre. A felmeleged s szak-dli irnyban sztraml lgtmegek a 30. szlessgi kr mentn leszllnak. Itt magas a lgnyoms. A kt v kztt, az eltr lgnyoms hatsra a fldszn kzeli levegrtegekben lland lgramls jn ltre. A trpusi vezet jellemz szlrendszere a passzt. A pasztszl lland szl, amely az Egyenltnl felemelked meleg leveg helybe ramlik a trtk fell. A Fld tengely krli forgsa eredeti irnybl kiss eltrti, ezrt az szaki flgmb szak-keleti, a dli flgmbn dlkeleti pasztrl beszlnk. A trpusi vezetben hromfle ghajlat alakult ki.
* Az egyenlti ghajlaton llandan magas a leveg hmrsklete s pratartalma, kicsi a napi s vi hings. Egsz vben sok a csapadk. Terletn nagyon sr eserd n. Az eserdk talaja a gyenge termkpessg, humuszban szegny laterittalaj. Egyenlti ghajlat tjak Afrikban a Kong-medence s a Guineai-bl partvidke.
* Az egyenlttl szakra s dlre tvolodva, a szavanna ghajlaton a hmrsklet mg mindig magas. Kt vszak vltja egymst, egy ess s egy szraz. A csapadk nyron hull. A hings s szrazsg a trtk erds ligetes, majd fves szavanna. A szavannk talaja hasonl az serdeihez, laterit talaj, de magasabb humusztartalommal. Ilyen tjak: Szudn, a Kelet-Afrikai magasfld, a Kong-medence szaki s dli terletei.
* A trtk krnykn az lland leszll lzmozgs miatt trpusi sivatagi ghajlat alakult ki. Ezeken a tjakon is magas a kmrsklet. A nagy nappali felmelegedst azonban jszaka ers kisugrzs, lehls kveti. Etrt nagy a napi hings. A napstses rk szma magas, a pratartalom alacsony. A csapadkszegny terleten a flsivatagokban csak olyan nvnyek lnek meg, amelyek alkalmazkodnak az ers fnyhez, forrsghoz, jltrik a szelet, a csapadkhinyt. lland nyvnyi let csak ott alakulhat ki, ahol termszetesen vagy mestersgesen vizet tudnak nyerni. Ezek az ozisok. A sivatagos tjakon valdi talaj nem kpzdik. Ilyen tjak: szakon a Szahara, dlen a Kalahri.
Afrika Fldkzi-tengeri partvidke s a kontinens dli pereme tmenetet kpez a forr s a mrskelt vezet kztt. Itt az ghajlat mediterrn. Itt kzepes tpanyagtartalm fahjszn talaj kpzdik. Az ghajlati jellemzk azonban nemcsak az Egyenlttl szakra s dlre vltakoznak, hanem a magashegysgekben fggleges irnyban is. A Kilimandzsr-csoport 5000 mter fl magasod cscsait mr rk h fedi. |