A trpevzil (Choeropsis liberiensis, korbban Hexaprotodon liberiensis) az emlsk (Mammalia) osztlyba, azon bell a prosujj patsok (Artiodactyla) rendjbe s a vzilflk (Hippopotamidae) csaldjba tartoz faj. Nemnek egyetlen l kpviselje. A trpevzil ltezst a tudomny csak a 19. szzad vgre fogadta el, azeltt mondai llatnak, kitalcinak tartottk. Ksi „felfedezsnek” oka az, hogy Nyugat-Afrika egszsgtelen, fehr ember ltal nem jrt eserdeiben l, msrszt a tuds eurpai koponyknak sokig hihetetlennek tnt egy minivzil lte.
MEGJELENSE
Jval kisebb, mint a nlusi vzil (Hippopotamus amphibius). Marmagassga 75 centimter, slya 250 kilogramm krl van. Csupasz, szrtelen bre sttbarna, majdnem feketnek tnik, egy kis zldes rnyalattal. Hasa jval vilgosabb. Jellegzetes a magasra ppozott ht s a szles fej. Flei igen kicsik.
LET MDJA
A trpevzil kevsb vzhez kttt letmd, mint risi rokona, veszly esetn nem a vzbe, hanem a sr boztba menekl, s kzel ugyanannyi idt tlt szrazfldn, mint vzben. A trpusi eserdk mocsaraiban, kisebb folyiban l. Elssorban ks dlutn s este aktv, a nap legnagyobb rszt – ks dlutnig – pihenssel tlti. Fleg gymlccsel, vzinvnyekkel, fvel s levllel tpllkozik.
Magnyosan l, a hm a nstnyeket csak a przsi idszakban keresi fel. A nstnyek fogkonysgrl a hmek azok rlknek illata alapjn szereznek tudomst. A tallkozst 2-3 napi udvarls, majd przs kveti. A nstny przsi kszsgt a hm rintsre htn kivlasztd habszer anyag jelzi. |