A nlusi krokodil (Crocodylus niloticus) a hllk (Reptilia vagy Sauropsida) osztlyba a krokodilok (Crocodilia) rendjbe s a krokodilflk (Crocodylidae) csaldjba tartoz faj.
Elterjedse
Afrikban a Szahart s a kontinens dli rszt kivve mindenhol elfordul. Madagaszkron is megtallhat. Melegviz folypartokon, vagy tavaknl l, a vz kiszradsa esetn elvndorol.
letmdja:
Nem nevezhetek trsas llatoknak, annak ellenre, hogy nha csoportosan vadsznak. Br lhelykn viszonylag kis terleten tbb egyed is l, m egymssal szemben nagyon territorilisak, s egy adott folyszakaszon, vagy tavi partszakaszon szigor rangsor alakul ki kzttk. A felntt egyedeknek gyakorlatilag nincs termszetes ellensgk, m a tojsokra s a fiatalokra a varnuszoktl a mongzokon t a hinkig sok llat jelent veszlyt.
A fiatalok eleinte vzi gerinctelenekkel tpllkoznak, de hamarosan ttrnek a kisebb gerincesek (halak, ktltek, hllk) fogyasztsra.
A kifejlett llatok nagytest emlsket is zskmnyul ejtenek: antilopokat, zebrkat, fiatal vzilovakat, de akr nagymacskkat is st, nha embert is zskmnyolhatnak. Tpllkuk nagy rszt azonban mg ekkor is halak s egyb kisebb gerincesek kpezik. Gyakran elfordul, hogy csapatosan vadsznak. gy pldul elfordul, hogy tbb egyed egytt tereli ssze a halakat, majd a kztk meglv rangsor alapjn fogyasztanak az sszeterelt halrajbl.
Ers llkapcsval megragadja, majd a vz al hzza ldozatt s az ott megfullad. Mivel rgni nem tud, a nagyobb llatokat tbben sszefogva tpik szt, jellegzetes forgs kzben. A krokodiloknak szlssges hmrskletet kell elviselnie. Ha hideg van, a parton szundikl, a forr nap ell az rnykba menekl vagy a vzbe merl. |