
A szervl (Leptailurus serval) a ragadozk (Carnivora) rendjbe, azon bell a macskaflk (Felidea) csaldjba tartoz faj.
Elfordulsa
A szervl Afrika viszonylag gyakori faja. Fknt a szavannkon fordul el, a melanzisos pldnyok azonban inkbb csak a hegyvidkeken tallhatk meg. A folyvizekhez kzeli magas fvel bentt terletek lakja, a flsivatagos s szraz sztyepps sksgokon nem l meg, ahogyan az eserdkben sem.
Megjelense
Hossza 67–100 cm, amelyhez mintegy 24-45 centimteres farok tartozik. Tmege 9 s 18 kilogramm kztt mozog. Marmagassga krlbell 54-62 centimter. Karcs llat, hossz nyakkal, lbakkal s arnylag rvid farokkal. Nagy, ovlis flei egymshoz kzel helyezkednek el. Szrzetnek mintzata vltozatos, ltalban homokszn alapon fekete pettyekbl ll. A melanzis a szervloknl is megfigyelhet (ahogyan a fekete prducnl), de fogsgban elfordultak mr fehr alapon ezstszrke pettyekkel dsztett bundj pldnyok is.
letmdja
Tud fra mszni s szni is, de ezen kpessgeit ritkn hasznlja. Kitn ltsa mellett, kivtelesen j hallsa is nagyban segti a vadszat sorn. A nstnyek vadszterlete nagyjbl 2–9 km2-es, a hmek ennek duplja s rendszerint kett vagy tbb nstnyvel tfedsben van. Tbbnyire jszaka vadszik. Zskmnyai fleg rgcslk (amelyeket idnknt a fld all s el), nyulak, szirti borzok, kisebb antilopok, halak s madarak (ez utbbiak elejtshez kpes akr 3 mter magasra is felugrani).Elfordul, hogy a felntt hmek napkzben kzsen tltik az idejket.[1] A hmek viselkedsben idnknt ritulis agresszi figyelhet meg. Ekkor a kt szemben l llat kzl az egyik a felemelt mancst a msik mellkashoz rinti, amelyet az megharap. Ebbl a mozdulatsorbl valdi harc is kibontakozhat, de ez ritkn fordul el. |