Fldrajz
Egyiptom a Nlus ajndka. A rendkvl termkeny folyvlgy si civilizcinak ad otthont.
Domborzat
Legrtkesebb rsze a Nlus-vlgy 10–15 km szles termkeny folyami ozisa s 200 km szles deltavidke, amely a Lbiai-sivatag ozisokkal, homokbuckkkal, mlyfldekkel (Kattara-mlyfld -133 m) tarktott mszktbla-vidke s a Vrs-tenger rkra 2000 m magasbl leszakad Arab-sivatag mszkbl s homokbl ll sivatagra s hegyvidkre osztja az orszgot. A mr zsia terlethez tartoz Snai-flsziget kopr hegyvidkt a Szuezi-csatorna vlasztja el az orszg tbbi rsztl. Legmagasabb pontja: Jabal Ktrna 2637 m.
Vzrajz
Foly: Nlus. A Nlusnak Egyiptom terletn nincs komolyabb mellkfolyja, csak mestersges ntzcsatornk gaznak ki belle s trnek vissza bele. Tavaszi radst mr az korban is nagy biztonsggal tudtk elre jelezni. Az vente lerakott hordalk a trgya szerept tlttte be az rtren. Az Asszuni-gt megptsvel megsznt az radsok hordalk-leraksa.
Tavak: Legnagyobb a Nasszer-t. Mestersges vztroz Egyiptom s Szudn hatrn. Az Asszuni-gttal duzzasztottk fel. Ezen kvl a tengerpartokon alakultak ki lagnk, illetve a Szuezi-csatornt vezettk keresztl pusztai ss tavakon.
A Szuezi-csatorna mestersges vzit a Fldkzi- s a Vrs-tenger kztt. Gazdasgi s stratgiai jelentsge hatalmas.
ghajlat
Egyiptomnak sivatagi ghajlata van, kivve a Fldkzi-tenger partvidkt, ahol szraz szubtrpusi ghajlat alakult ki. A Fldkzi-tenger krnykn tlen hullik csapadk. szakrl dl fel haladva egyre szrazabb lesz a leveg, s egyre n a hmrsklet. Amg Alexandriban az tlagos vi csapadkmennyisg 184 mm, addig ez az orszg dli rszn mg az 5 mm-t sem ri el. Az 1000 mternl magasabban fekv terleteknek magashegysgi jellege van.
lvilg, termszetvdelem
A Nlus-vlgy rendkvl srn lakott, vezredek ta mezgazdasgi mvels alatt ll terlet. A sivatag viszont szinte lakatlan, de a nvny- s llatvilgnak is kedveztlen krnyezet.
Nemzeti parkjai
Nemzeti parkok s ms termszetvdelmi terletek kiterjedt hlzatval rendelkezik az orszg.
Termszeti vilgrksgei
* Vdi al-Hitn (Blna-vlgy) |