kor
A terlet viszonylagos elszigeteltsge s a foly venknti radsai kvetkeztben a Nlus vlgyben alakult ki az kori Egyiptom, az kor egyik legfejlettebb civilizcija, miutn Mnsz (egyes forrsokban Mina) Kr. e. 3000 krl egyestette Als- s Fels-Egyiptomot. A birodalom mintegy hromezer vig llt fenn; az utols (XXX.) dinasztia hatalmt a perzsk dntttk meg (Kr. e. 525). A folyton lzong tartomnyt a Kr. e. 332-ben foglaltk el Nagy Sndor csapatai, majd halla utn egyik hadvezre, I. Ptolemaiosz Sztr vezetsvel ismt fggetlenedett. A hellenisztikus Egyiptom kzpontja Alexandria lett, amely az kor egyik legnagyobb, legpezsgbb kultrj vrosv ntte ki magt. Az orszg a Kr. e. 3. szzadban a Rmai Kztrsasg szvetsgesv s f gabonaelltjv, majd az elkvetkez vszzadok sorn mindinkbb alattvaljv vlt. A Ptolemaidk birodalma Kr. e. 30-ban sznt meg, amikor Augustus elfoglalta, utols uralkodja, VII. Kleoptra pedig ngyilkos lett.
Egyiptom ettl kezdve a Rmai Birodalom rsze lett, mint a csszrok magnprovincija; tovbbra is kiemelt szerepet jtszott Itlia s Rma vrosnak gabonaelltsban. A keresztnysg a 3. szzadban rohamosan elterjedt a tartomnyban, s itt bontakozott ki a tbbek kztt Remete Szent Pl s Remete Szent Antal nevvel fmjelzett remete-, majd a Szent Pakhomiosz ltal kialaktott szerzetesi mozgalom. Egyiptom Kr. u. 395-ben a Keletrmai Birodalom rsze lett, s az Alexandria kzpont kopt egyhz monofizitizmusbl fakadan szmos konfliktus terhelte viszonyt Konstantinpollyal.
Kzpkor
A Mohamed prfta hirdette iszlm ltal egyestett arabok Amr ibn al-sz vezetsvel a 640-es vekben hdtottk meg a tartomnyt, melynek az jonnan alaptott al-Fuszttot (ma Kair rsze) tettk meg kzpontjul. Az iszlamizci s arabosods csak lassan haladt elre, a helyi keresztny kopt lakossg a kzpkor vgig megrizte fontossgt az llamletben. Egyiptom az Omajjdok, majd az Abbszidk kaliftusa alatt is megrizte kitntetett jelentsgt, mint a kzponti bevtelek jelents forrsa.
A kzponti hatalom gyenglst kihasznlva a 868-ban kinevezett Ahmad ibn Tln emr (helytart) fggetlenedett Bagdadtl, s Szria nagy rszt is befolysa al vonta. A kaliftus ideiglenes megersdse s a Tlnidk hatalmnak hanyatlsa lehetv tette, hogy 905-ben ismt kzponti irnyts al kerljn Egyiptom, de csak rvid idre. 939-ben az j helytart, Muhammad ibn Tugdzs al-Ihsd nllsodott, szintn meghdtva Szrit. Utdainak hatalmt a mai Tunzibl kiindul Ftimidk dntttk meg, akik 969-ben foglaltk el a tartomnyt, megalaptva az j fvrost, al-Khirt (Kair). Az iszmilita sita Ftimidk kora Egyiptom szmra a gazdasgi s kulturlis virgzs ideje volt, br a dinasztia hatalma a 11. szzad kzepn meggyenglt.
A Ftimidk 1171-ig tart uralmnak, mely sorn Egyiptom a keresztes hbork egyik fszerepljv vlt, Szalh ad-Dn, azaz Szaladin vetett vget, megalaptva az Ajjbida-dinasztit. Az egyiptomi mellett tbb szriai gra szakad dinasztia viszonylag rvid let volt, Kairban 1250-ben asz-Szlih Ajjb hajdani szultn rabszolga sttusz katonai s llami adminisztrcis clokat ellt ksrete, a mamlkok vettk t a hatalmat. A tehetsges mamlk szultnok a 13. szzad vgre meghdtottk Szrit, meglltottk a mongolok terjeszkedst (Ajn Dzslt, 1260), s felszmoltk a szentfldi keresztes llamok rmagjt is (Akkon eleste, 1291). A mamlk idszakban a 14. szzad els fele, an-Nszir Muhammad uralma jelentette a fnykort: az uralkod hatalma stabil volt, s az llamot komoly kls erk sem fenyegettk. A hanyatls azonban rvidesen megindult az 1347-ben lecsap, majd rendszeresen visszatr pestisnek s a mamlkrendszer bels hibinak ksznheten. A szultnok nem tudtak rkletes hatalmat kialaktani, mivel az llamhatalomba jut mamlkjaik pozciik megrzsre trekedtek, ezrt az nllsodni vgy szultnokkal rendszerint leszmoltak, s tehetetlen gyermekeket ltettek a trnra – vagy ha a bels prtharcokban pp nyersre lltak, sajt maguk foglaltk el a trnt. Ezzel prhuzamosan a mamlkok harcrtke is cskkent: a sereg nem modernizldott, de mg hajdani morljt s harcrtkt sem volt kpes megrizni.
Oszmn fennhatsg alatt
Az Oszmn Birodalom egy kisebb, anatliai konfliktust kveten 1516-ban tnkreverte a megroggyant Mamlk Birodalom hadait Szriban, majd 1517 elejn bekebelezte Egyiptomot. A mamlkrteg azonban tovbbra is fennmaradt, s elltta a szr-egyiptomi trsg igazgatsi funkciit. Az Oszmnok gyenglse a 18. szzadra ahhoz vezetett, hogy Egyiptom gyakorlatilag fggetlenn vlt, s az egymssal rivalizl mamlkok irnytottk. Ilyen helyzetben rkeztek Napolon Bonaparte francia hadai 1798-ban a terletre.
1805-tl kezdve Egyiptom tnyleges vezetje Muhammad Ali basa volt. Az s utdjai uralkodsa alatt Egyiptom gyakorlatilag fggetlenn vlt Trkorszgtl. Ebben az idszakban az llam intzmnyeit - klnsen a hadsereget - modernizltk. A Vrs-tenger vidkn s a mai Szudnban sok terletet tmenetileg Egyiptom szllt meg. A Szuezi-csatorna elkszlte (1869) utn Egyiptom a vilgkereskedelem fontos kzpontja lett, ugyanakkor pnzgyi vlsgba is kerlt. Befektetsei vdelme rdekben a Brit Birodalom 1882-ben a gyakorlatban tvette a kormnyzst, hivatalosan azonban Egyiptom 1914-ig az Oszmn Birodalom rsze volt.
20. szzad
1922-ben nyert rszleges, majd a II. vilghbort kveten teljes fggetlensget. 1952-ben I. Faruk kirlyt katonai puccsal eltvoltottk, s helyre fit, II. Ahmed Fudot neveztk ki. Az Egyiptomi Kztrsasgot vgl 1953. jnius 18-n kiltottk ki; els elnke Mohamed Naguib volt. Lemondsa (1954) utn Gamal Abden-Nasszer, az 1952-es forradalom kulcsfigurja vette t az elnki hatalmat, s az egyiptomi np birtokba vette a Szuezi-csatornt, mely az n. szuezi vlsghoz vezetett (1956).
1958 s 1961 kztt Egyiptom s Szria unit alkotott, Egyeslt Arab Kztrsasg nven. Gamal Abden-Nasszer elnksge alatt a Szovjetunit tekintette legfbb tmogatjnak annak ellenre, hogy az el nem ktelezett orszgok mozgalmnak egyik alaptja volt. 1967-ben az n. hatnapos hborban az izraeli hader slyos veresget mrt az egyiptomira. Megszllta a Snai-flszigetet. Gamal Abden-Nasszer 1970-ben bekvetkezett halla utn h tmogatja, Anvar Szadat vette t a helyt, aki elszr laztott a szovjetekhez fzd kapcsolaton, vgl felszmolta azt. 1973-ban sszehangolt szr-egyiptomi tmads indult Izrael ellen (n. jom kippuri hbor), amit a zsid llam csak amerikai diplomciai segtsggel tudott visszaverni. Nem sokkal ezutn az immr Washington fel orientld Szadat az orszg gazdasgi nehzsgeire val tekintettel bketrgyalsokba kezdett, amelyet az 1978-as Camp David-i egyezmnnyel pecsteltek meg. Ekkor Egyiptom elismerte Izrael llami ltt, Izrael pedig kivonult a Sinai-flszigetrl. Br a nyugati kzvlemny szemben nagyot ntt, Szadat bels tmogatsa rohamosan cskkenni kezdett, vgl 1981-ben mernylettel vgeztek vele. Utdja Hoszni Mubrak lett.
21. szzad
2011. janur 25-n tizenht napig tart tntetssorozat kezddtt Kairban, mely ksbb tterjedt az orszg tbb ms vrosra is. A tntetk a 30 ve hatalmon lv Hoszni Mubrak elnk lemondst s reformokat kveteltek. A tntetsek hatsra az elnk februr 11-n lemondott hivatalrl A katonasg vette t a hatalmat, s els lpsknt felfggesztettk az orszg alkotmnyt.
|