Egyiptom gazdasgnak meghatroz gazatai a mezgazdasg, a kolaj-export, a turizmus s a mdia. Jelents bevteli forrst jelent a tbb mint 5 milli klfldn (Szad-Arbiban, az Arab-bl trsgben s Eurpban) dolgoz egyiptomi ltal hazakldtt pnz.
Egyiptomban kevs a megmvelhet fldterlet, s a gazdlkods nagy mrtkben fgg a Nlustl. Az 1971-ben elkszlt Asszuni-gt s az ltala ltrehozott Nasszer-t javtott a helyzeten (br az kolgiai rendszerre gyakorolt hatsa nem volt kedvez), a gyors npessgnvekeds (az arab vilgban a leggyorsabb) tovbbra is problmt okoz az lelmiszerellts tern, s a trsadalmi feszltsgek egy rsze is erre vezethet vissza.
A kormny az elmlt vekben fknt az Egyeslt llamok tmogatsval jelents hrkzlsi s infrastrukturlis fejlesztsekbe kezdett a gazdasgi reform rdekben. (Izrael utn Egyiptom kapja a legtbb seglyt az USA-tl.)
Mezgazdasg
Rgen egyiptomi gyapotot hasznltak a brit textiliparban, lvn hogy Egyiptom brit gyarmat volt. Mra a gyapot szerepe cskkent.
Egyiptom fknt a csemegeszlk termesztsre berendezkedett szlszeteket tart fent mezgazdasgban. A csemegeszlk termesztsnek s importjnak 80%-t kt f fajta, a piros hs „flame seedless” s a fehr hs „sugraone” teszi ki. Mindkt fajta magnlkli, mzdes, roppans, vastagabb hj. Gazdag s teltett zvilgukkal igen kzkedvelt fajtnak szmtanak.
Kereskedelem
A kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokat kln minisztrium koordinlja, mg az EU tagsgunk eltt velnk is rengeteg ktoldal kereskedelmi kapcsolat szletett. Kolajtermkeket, gyapjt, textilt exportl elssorban az EU fel (47%), de a vevk kztt van az USA (14%),s kzeli szomszdja, Trkorszg is(8%). F behozatali forrsa szintn az eurpai orszgokhoz ktdik (42%), kedvelik az amerikai termkeket (16%), de egyes gazatokban (elektronika, finommechanika) inkbb Japnnal zletel (5%). Nhny jellegzetes adat: a kitermelt 6 millird barrel olajbl mindssze 300 millit dolgoz fel, a tbbit eladja nyersolajknt. A halszatbl mintegy vi 300 ezer tonna hal kerl klfldre rszben feldolgozva, rszben jegelve. |