Algrit a francik 1830-ban kezdtk megszllni Franciaorszg kereskedelmi rdekeinek vdelme cmn. 1830.jn.14. s jl.5. kztt 36000 fs expedcis hader szllt partra s verte le a trk csapatokat. A francia hadsereg vres hborban foglalta el az algriai partvidket: az ott l lakossgnak csaknem egyharmada pusztult el a harcokban s a civil lakossg ellen tervszeren elkvetett atrocitsokban. A francik kezdetben csak Blida, Annaba, Bedzsaia s Orn vrosokat foglaltk el. 1832-ben robbant ki az Abdel-Kder vezette felkels a francik ellen, melyet csak 1847-ben, a felkelk isly-i csatavesztse utn sikerlt vgleg leverni. 1834.jl.22-n Algrit francia birtokk nyilvntottk s fkormnyzt neveztek ki az lre. szak-Algriban hrom megyt hoztak ltre. Az llami fldeket, az iszlm kzssgek fldjeit a gyarmatostk elkoboztk, szmos trzset pedig elztek a fldjrl. A gyarmatost nagybirtokos rteg kezben egyre nagyobb fldterletek sszpontosultak. Hatalmas agrrtrsasgok alakultak, amelyek tbb, mint 10000 hektr fltt rendelkeztek. (Pl. a Compagnie Genevoise s a Socit Gnrale Alfrienne) 1870-tl a francik nagy ltszm beteleptssel a partvidk kulturlis arculatt, etnikai sszettelt s birtokviszonyait a bennszltt lakossg szmra elnytelenl megvltoztattk. Az anyaorszgon kvli terletek kztt Algria specilis sttusszal brt: br gyakorlatilag "gyarmatnak" szmtott, kzigazgatsi rtelemben Franciaorszg tengeren tli megyje volt. A francik ltal irnytott terletek kzl Algriban telepedett le a legtbb anyaorszgi telepes (colon), akiket leszrmazottaikkal egytt mindmig pied noir-oknak (fekete lbak, a partraszll francia katonk csizmjnak szne utn) neveznek. A pied noir-ok Algriban eurpai letmdot honostottak meg, s kialaktottk az orszg nagyvrosainak mig dominns arculatt. Az anyaorszg jogllami berendezkedsbl Algria helyi lakossga nem sokat rezhetett, hiszen nem rendelkeztek az eurpaiakat megillet jogokkal. A bennszlttekre a gyarmati igazgats trvnyei vonatkoztak, mg a "fekete lbak" francia llampolgrnak minsltek. Az algriaiak kzl 1870 s 1946 kztt csupn egy csekly kisebbsg szerezte meg a francia polgrjogokat, mivel ennek felttele a muszlim szemlyi joglls feladsa volt. Tagadhatatlan azonban, hogy a gyarmatostott orszgban megpezsdlt a gazdasgi let, fejldtt az elssorban francia exportra termel szl- s gabonatermels. A nyersanyagtermels (fleg vasrc s foszft bnyszata), a bankok s a klkereskedelem, a gyengn fejlett iparvllalatok szinte kivtel nlkl az anyaorszgi, francia tke, vagy a vele szoros kapcsolatot tart helyi telepesek kezben volt. Ugyanakkor a belfldi kzmipart tnkretette az ipari tmegcikkek behozatala. Az I. vilghbor utn Algr a msodik legnagyobb "francia" kikt lett.
A II. vilghbor alatt Algria a "Szabad Franciaorszgot" jelentette. A szvetsges csapatok 1942 vgn szlltak partra Algriban. A francik rszben terletrl szerveztk a megszll Nmetorszg elleni ellenllst.
A gyarmatosts tbb mint egy s negyedszzados trtnete mindmig heves trtnszi s kzleti vitk trgya. Egyes eurpaiak (elssorban nacionalista politikusok) a gyarmatosts korszakt hajlamosak civilizcis missziknt bemutatni, ami ez joggal srti a francia igazgats korszakban elnyomott helyi lakossgot. Az algriai vallsi integrista s/vagy nacionalista mozgalmak pedig minden baj okozjt a francia megszllkban (ltalban pedig a Nyugatban) vlik megtallni.
|