Az 1991 jniusra kirt vlasztsokat az llamvezets elbb 1992 janurjra halasztotta. Majd amikor a vlasztsokat a fundamentalista prt (FIS) megnyerte, a hadsereg kzbelpett. Kezdett vette a majdnem egy vtizedig tart, pldtlanul vres algriai polgrhbor. A konfliktus elfajulst kveten a FIS (amelynek szmos vezetjt s aktivistjt bebrtnztk) kifejezetten mrskeltebbnek tnt az iszlamista mozgalom fegyveres szrnyt kpvisel Group islamique arm-val (GIA) sszehasonltva. A Chadli Bendjedidet kvet, marokki szmzetsbl hazatr, a fggetlensgi hborban az FLN oldaln harcol Mohammed Boudiafot 1992 nyarn szlssges fegyveresek agyonlttk, utdja Ali Kafi lett. A radiklis fegyveres csoportok a '90-es vek vgig rettegsben tartottk a civil lakossgot. Ltszlag minden eljel vagy klnsebb indok nlkl mszroltak le rtatlan embereket, pusztn azzal a cllal, hogy az orszg lete ne trhessen vissza a normlis kerkvgsba. Ezzel prhuzamosan az llami erszakszervezetek is sorozatosan kvettk el a kihgsokat: az iszlamista harcosok fszknek szmt teleplseken tartott rajtatsek alkalmval kmletlenl s vlogats nlkl gyilkoltak. Nyugati s algriai ellenzki forrsok szerint az algriai hatalom szmos bntettbort mkdtet(ett), ahol letartztatsi parancs vagy tlet nlkl tartottak fogva, illetve knoztak foglyokat. 1993 vgre patthelyzet alakult ki. A kormny elvesztette a np bizalmt. 1994 janurjban miutn feloszlattk a Legfelsbb llamtancsot, Lamine Zerual tbornokot neveztk ki elnkk. 1994 elejn a fundamentalistk zaklatsai miatt a klfldi szrmazs lakosok ezrei menekltek el az orszgbl, elssorban Franciaorszgba.
Az 1995 novemberi elnkvlasztst az ellenzk bojkottlta. A kvetkez vekben az iszlm fundamentalistknak a vidki lakossg ellen elkvetett vrengzsei hvtk fel Algrira a vilg figyelmt.
A '90-es vek vgtl a polgrhbor elbb csillapodni ltszott, majd az algriai gazdasg talprllsval vget rt. A FIS katonai szrnya 2000-ben oszlatta fel magt, tbb militarista a nemzeti megbkls rdekben amnesztit kapott. A 2000-es vtizedben jelentsen emelked kolaj- s fldgzrak jelentsen hozzjrultak a nemzetgazdasg fejldshez. Algria egyre fontosabb szerepet jtszik Eurpa sznhidrogn-elltsban, ennek egyik stcija az orszgot Olaszorszggal sszekt gzvezetk. (Az orosz "gzfggsg" kivltsra vagy ellenttelezsre kzp-kelet-eurpai orszgokban is rendre felmerl az algriai fldgz ignybevtele.) A rekordsszeg sznhidrogn-bevtelek azonban nemcsak a gazdasg fejldsben, hanem az orszgot vtizedek ta ural katonai-politikai elit hatalmnak megszilrdtsban is szerepet jtszanak. Ennek egyik folyomnyaknt Algria 2004-tl kezdden szinte teljes egszben modernizlta a hadsereg logisztikjt.
Az llamprti gyker hatalmi elit a '90-es vek vgtl gazdasgi nyitst is vgrehajtott: az orszgba klfldi befektetsek rkeztek, bizonyos vllalatokat privatizltak. A hatalom szerkezet azonban a '80-as vek vge ta vltozatlan. A vlasztsokon rendre a kontinuitst kpvisel prtok, s a stabilitst beren rz hadsereg bizalmt br elnkjelltek gyznek.
M. Abdelaziz Bouteflika s a 2001. prilisi vlasztsok nyomn kormnyt alakt Ali Benflis eredmnyeket rtek el az iszlm fundamentalista terrorizmus megfkezsben, de az Iszlm Fegyveres Csoport (GIA) akciit mg nem sikerlt teljesen felszmolni.
Az al-Kida szak-afrikai szrnynak tulajdontott 2007. prilisi vres algri mernyletek arra utalnak, hogy a radiklis fegyveres mozgalmak legfeljebb hallgattak a '90-es vek vge ta, de jelenltkkel tovbbra is szmolni kell, jbli fellpsk Eurpa szmra is biztonsgpolitikai kockzatokat jelent.
|