Algria modern kulturlis kisugrzsnak meghatroz eleme a rai zene, amelynek tbb meghatroz sztrja (gy pldul Cheb Khaled, a rai kirlya) is algriai szrmazs.
Oktatsi rendszer
ltalnos tanktelezettsg 6-tl 15 ves korig van. A kpzettsgben jelents az eltrs a frfiak s a nk, illetve vros s vidk kztt. A felnttoktats s a nagyobb beiskolzs eredmnyeknt az analfabtk arnya ma mr kb. 50%. Az orszgban tznl tbb egyetem van; az elst 1879-ben alaptottk Algrban.
Kulturlis intzmnyek [szerkeszts]
Tudomny
Az iszlm trhdtsval felvirgzott az orszgban a tudomny is. Ibn Rushd (Averroes) a 12. szzadban igyekezett Arisztotelsz filozfijt az jplatonikus gondolkodssal s az iszlm vallssal sszhangba hozni s Eurpban elterjeszteni. Ibn Khaldum a 14. szzadban sszehasonlt trtneti mdszerrel kidolgozta a klnbz npek kultrkrnek elmlett, amely szerint a trtnelem, trvnyszeren alakult a kezdettl, a nomd letmdtl a vrosi luxusig.
Tilimsenben, Bjaiban, Constantine-ban jelents iszlm egyetemeket alaptottak. Ezek a medreszek egyarnt foglalkoztak a vallssal s a tudomnyokkal. Pomps pleteik rszben mindmig fennmaradtak.
Mvszetek
Algria nem csak az algriai irodalom szmra adott nagy neveket, hanem a vilgirodalom szmra is hrom nyelven: arabul, berber nyelven s franciul. Az algriai irodalom legkiemelkedbb alakjai: Albert Camus, Mohammed Db, sszija Dzsebr, Muld Feran, Muld Maammeri, Ben Badisz, Mohammad al-Id Hammu, Mufdi Zakarijja, Marcel Moussy, Malek Haddad, valamint Kteb Jszn, E.Robblès s J.Roy.
Hagyomnyok, nprajz
Kzp- s Dl-Algria klnbz berber trzsei kztt jelents kulturlis klnbsgek vannak. A Souf vidk nagyrszt banu hilal trzsbl szrmaz lakosai ma mr letelepedtek, de rzik az antik Karthg-korabeli erklcseiket s szoksaikat. Guemarban, Dbilban s Behimban az v legforrbb idszakban lik meg a Siouf-Bbila nnepeket, amely valsznleg az si Jupiter-kultuszban gykeredzik. Az nnep sorn, amikor leszll az este, a rsztvevk lecssznak a magas dnkrl, ami klns, zeng "dallamot" hoz ltre: ezt misztikus zennek vlik.
M'Zabban az ibaditk iszlm szektjhoz tartoz mozabitk tbb mint ezerves, szigoran hierarchikus kzssgben lnek. A tuaregeknk is szigor kasztrendszer honos; csak az imohagh elnevezs nemessgnek van joga a tevetenysztsre s fldtulajdonra. A kzmvesek a legals kaszthoz tartoznak; mint "megvetettek" (indok) a rabszolgknl is alsbb rendek. A mroknl gyakori a tbbnejsg, a tuaregek viszont egynejek, s a frfiak is elkendzik az arcukat.
|