A napleoni hbork utn az isztambuli trk kormny egyre kevsb volt kpes kormnyozni Egyiptomot s szak-Afrikt. A helyi bejek kalzkodsba kezdtek, az iparosod eurpai hatalmak gyarmatostsi ksrletei egyre fenyegetbbek lettek. A Maghreb biztos gazdagsga vonzbb volt, mint Afrika ismeretlen vidkei, s egybknt is stratgiai jelentsge volt a Fldkzi-tenger nyugati kijratnak. Franciaorszg mr az 1830-as vek elejtl ers rdekldst mutatott. 1904-ben Franciaorszg s Nagy-Britannia megllapodott a befolysi vezetek felosztsrl Marokkban. A nmet vlasz vlsgot okozott 1905-ben. Ezt az 1906-ban Spanyolorszgban, Algecirasban tartott konferencin oldottk meg, ahol elismertk Franciaorszg klns rdekeit s elrtk, hogy Franciaorszg s Spanyolorszg kzsen lpjen fel Marokkban. A msodik marokki vlsgot a nmetek provokltk ki s nvelte az eurpai hatalmak kztti feszltsget. Az 1912. mrcius 30-n alrt fezi szerzdsben Marokk Franciaorszg vdnksge lett. Egy hasonl szerzdsben november 27-n Spanyolorszg lett Marokk szaki rsznek s dli szaharai vezetnek vdnke. Tanger nemzetkzi terlet lett.
Az I. s a II. vilghborban is szolgltak marokki katonk (goumieres) a francia hadseregben. Voltak marokki katoni a spanyol polgrhbor idejn a francoista hadseregnek is.
A francia rszen 1926-ban kitrt rif lzadst Ptain verte le.
A nacionalista politikai prtok a II. vilghbor utn emelkedtek fel a francia vdnksgekben. Marokk fggetlensge melletti rvelsket az Atlanti Chartra alapoztk. Ez egy kzs amerikai-brit nyilatkozat volt, amely egyebek mellett elismerte a npek jogt, hogy megvlasszk kormnyukat. Az Isztiklal (Fggetlensgi) Prt 1944-es kiltvnya a legkorbbi, nyilvnos fggetlensgi igny. Ez a prt nevelte ki fokozatosan a nacionalista mozgalom legtbb vezetjt. A francik 1953-ban Madagaszkr szigetre szmztk V. Mohammed szultnt. Utdja a npszertlen Mohammed ben Aarafa lett, akinek uralmt alattvali illegitimnek tekintettk. A francia vdnksggel szemben aktv ellenlls bontakozott ki az orszg minden vidkn. A legnevezetesebb Oujda esete, ahol a marokkiak az utcn tmadtk meg a francikat s ms eurpaiakat. 1955. oktber 1-jn indultak meg az jonnan fellltott "jais al-tahrir" (Felszabadtsi Hadsereg) hadmveletei. Ez fellltotta Kairban a "Comit de Libration du Maghreb Arabe" (Az Arab Maghreb Felszabadt Bizottsga) nevezet szervezetet. Egyiptom rszt vett a megszlls elleni mozgalomban. A Bizottsg clja V. Mohammed kirly hazatrsnek kiknyszertse volt, Algria s Tunzia felszabadtsval egytt. 1955-ben a francik beleegyeztek V. Mohammed visszatrsbe s a kvetkez v elejn trgyalsok kezddtek a marokki fggetlensgrl. |