A múlt sötét árnyaitól kísértett híres és népszerű togói focista, Emmanuel Adebayor hétfőn bejelentette visszavonulását a togói nemzeti labdarúgó válogatottból, közel három hónappal azután, hogy az Afrikai Nemzetek Kupájára tartó válogatott buszát az angolai Cabinda tartományban, a függetlenségért küzdő lázadók megtámadták. Közleményében a visszavonulás okaként az angol Manchester City-ben játszó Adebayor egyértelműen a támadást jelöli meg, amely ennyi idő után is mindennap kísérti.
A focista saját bevallása szerint a végül két halálos áldozatot követelő akció óta mentális sérülésekkel küzd, és ezért kellett ezt a súlyos döntést meghoznia, hiszen ő csak a hazáját akarta képviselni egy sporteseményen, valaki pedig ezért meg akarta ölni őt és társait. A togói válogatott egykori csapatkapitánya kilenc évvel ezelőtt mutatkozott be a címeres mezben, azóta szó szerint a hátán vitte a csapatot, sokan kizárólag az ő érdemének tartják, hogy az ország kijutott a 2006-os labdarúgó világbajnokságra is. A most 26 éves labdarúgó 38 alkalommal lépett pályára a nemzeti csapatban, és ezeken a meccseken 16 gólt szerzett. A Manchester City hivatalos honlapján közzétett nyilatkozatában utalt is ezekre az élményekre, kitérve arra, hogy rengeteg gyönyörű emléket szerzett a válogatottban és csapattársaival most már örökké testvérek maradnak a cabindai események után.
A másik sporttal kapcsolatos hír, amelyre néhány sort szeretnék áldozni, a nyáron megrendezésre kerülő dél-afrikai labdarúgó világbajnoksághoz kapcsolódik, amelynek jegyeladásai nem egészen a vártnak megfelelően alakulnak. Két hónappal a kezdés előtt ugyanis a döntőt kivéve minden meccsre van még bőven jegy, ami a korábbi tapasztalatokat figyelembevéve több, mint aggasztó. Különböző újságírók és elemzők szerint a gazdasági válság, a külföldi médiában a dél-afrikai közbiztonságról kialakult negatív kép mellett szervezési hibák állnak a jegyeladási kudarc mögött, ugyanis a szervezők kezdetben kizárólag interneten árulták a belépőket, ezzel hatalmas helyi szurkolói réteget kizárva a vásárlásból, hiszen a lakosság kevesebb mint fele rendelkezik interneteléréssel az országban.
Meglepő módon a külföldi fanatikusok sem jelentkeztek eddig olyan számban, mint korábban – ez betudható a magas utazási és szállásköltségeknek. A helyzet megváltoztatására a szervezők a nemzetközi labdarúgó-szövetséggel (FIFA) karöltve most a helyi drukkerek felé fordulnak kampányaikkal (kissé “nincs ló, jó a szamár is” – érzése van az embernek), hogy minden meccsen sikerüljön tömött stadionokat produkálni. A cél érdekében a 9 rendező város mindegyikében utcai központokat állítanak fel, ahol konkrétan készpénzért, a helyszínen lehet jegyeket vásárolni, ami jóval nagyobb piacot nyit meg a szervezők előtt.
A jelenlegi adatok szerint eddig közel 2.2 millió jegyet adtak el, a legtöbb külföldi vásárló az Egyesült Államokból való (ők majdnem 120 ezer darabot vettek már), de jelentős lesz a brit drukkerek száma a közel 70 ezer eladott jeggyel. A legnagyobb visszaesést Európa többi országa produkálta illetve szintén szomorú, hogy sok támogató cég adta vissza a számukra jutattott jegyeket, miután nem tudott/akart kampányt felépíteni a belépők köré és dolgozóik körében sem aratott osztatlan sikert. A dél-afrikai futballőrültek egyébként meglepően olcsón juthatnak hozzá a kizárólag nekik fenntartott több tízezer jegyhez, egy belépő ára mindössze 4000 forint körül alakul, ami még magyar mércével is rendkívül jó árnak nevezhető.
Fő források: Reuters, AFP, BBC
|