A tavaly decemberben, Tunzibl indul zavargshullm szak-Afrika mellett tovbbterjedt a fekete kontinens belseje, dlebbi rszei fel is, de mg szakon a teljes kosz szabadult el, addig dlebbre a tntetsek tbbnyire bksebbek, kordban tarthatak voltak. Burkina Fasban pldul a hat hallos ldozattal jr februr vgi megmozdulsok utn a kormny az iskolk bezrsval s a tants teljes felfggesztsvel, valamint szigorbb biztonsgi intzkedsek bevezetsvel sikerrel vette elejt a megmozdulsok eszkalldsnak, mshol pedig nem is igazn valamifle politikai szemlletvltsrt vonultak utcra az emberek, hanem egy knnyen teljesthet, megvalsthat kvetels miatt.
Beninrl van sz, ahol februr 21.-n ezrek vonultak utcra Cotonou-ban s tbb ms vrosban is, hogy a februr 27.-re kitztt elnkvlasztsok elhalasztst kveteljk a kzismerten hinyos szavazi nvjegyzk miatt. Az orszg fggetlen vlasztsi bizottsga mg nhny nappal korbban hagyta jv a vgleges nvjegyzket, rajta 3.520.576 lehetsges szavaz nevvel (10 millis orszgrl beszlnk), de az ellenzk s fggetlen szakrtk szerint is legalbb 5 milli embernek kellett volna szerepelnie rajta – valsznleg a szoros hatrid s egyes terletek nehz megkzelthetsge okn nem volt id bergzteni ket. Az elnk, Yayi Boni ekkor mg elutastotta a 14 indul jellt kzl 11 ltal alrt krelmet a vlaszts elhalasztsra s ekkor vonultak utcra ezrek az Egysgben a Nemzet (UFN) ellenzki mozgalom szervezsben, amelynek jelltje, Adrien Houngbedji egybknt is Boni legersebb kihvjnak szmt.

A rendrk ltal gumibotokkal s knnygzzal feloszlatott cotonou-i megmozdulsok utn vgl maga Boni is jobb beltsra trt, ekkor kerlt els zben elhalasztsra a szavazs, februr 27. helyett mrcius 6. lett az idpont, de az ellenzk szerint ez az id is kevs volt a nvjegyzk frisstsre s ezrt ismtelten a benini Alkotmnybrsghoz fordultak, amely helyt adott krsknek s mrcius 13.-ra tolta ki a voksols idpontjt – azzal az indoklssal, hogy a vlasztsi bizottsgnak mg tbb idre van szksge a nvjegyzk vglegestshez. A kt halasztsban egybknt valsznleg nagyban kzrejtszik a tny, hogy az Eurpai Uni, az egsz Afrikai Uni s a Nyugat-Afrikai llamok Gazdasgi Kzssge (ECOWAS) is egynteten kvetelte a halasztst, hogy tnyleg tiszta s szablyos vlasztsokra kerlhessen sor a trsg egyik legbksebb, demokratikusnak igazn nevezhet llamban.
A normlis demokratikus mkdst mutatja az is, hogy mrcius 3.-n teljes politikai egyetrtsben a parlament megszavazta azt a trvnyt, amely lehetv teszi, hogy a korbban listra fel nem kerlt szemlyek mgis szavazati jogot kaphassanak gyorstott eljrsban, teht most mr napok ta komoly munka folyik, hogy mrcius 13. tnyleg a dnts els napja legyen az orszgban.
Ami nem vltozott, az az j elnk beiktatsnak dtuma: prilis 6. – gy a vlasztsi bizottsg szmra risi kihvst jelent a helyzet kezelse (fleg annak ismeretben, hogy ktforduls vlasztsrl beszlnk, teht az els fordul utn a kt legersebb jellt egy msodik fordulban csap ssze a nem valsznsthet dnt tbbsg hinya miatt), hiszen egy interjban nemrg Joseph Gnonlonfoun, a bizottsg elnke, egykori klgyminiszter elismerte, hogy az 5 nap valsznleg kevs lesz a nvjegyzk teljes fellvizsglatra, radsul a technikai s anyagi felttelek sem biztostottak ehhez. Az emberek pedig nem igazn megrtek, mg februrban azrt voltak tntetsek, hogy halasszk el a voksolst, nhny napja Cotonou-ban szavazst kvetel emberek jelentek meg az utckon.
|