A Lbiban zajl esemnyek kapcsn ismt tkletes kpet kaphatunk arrl, hogy a nemzetkzi politikai erk mindig csak sajt rdekeiknek megfelelen cselekszenek, a demokrcia s a lakossg nem igazn szmt a nagyhatalmak vezetinek, hiszen emlkezznk csak vissza: 2009-ben Barack Obama lett az els amerikai elnk, aki kezet rzott Muammar al-Gaddafi (Kadhafi) lbiai dikttorral, de relatve semmi problmja nem volt Gaddafival s rlt beszdeivel a nmet kancellrnak, az olasz vagy akr a brit miniszterelnknek sem az elmlt vekben, most pedig egyik pillanatrl a msikra lett a vreskez dikttor, aki hbort kezdett sajt npe ellen.
Tegyk fel magunkban a krdst: hol voltak a kritikus hangok pldul 2008-ban, amikor a csdi lzadk hajszlnyira voltak a csdi fvros, N’Djamena elfoglalstl vagy hol voltak, amikor a Kzp-afrikai Kztrsasg lzadi indultak meg a fvros ellen? Mert ha megfordtjuk a kpet, akkor lehet, hogy felszabadtk kzdttek egy dikttor ellen ezeken a helyeken is? Mindenesetre Gaddafi rendkvl gyorsan elvesztette korbbi tmogati s bartai jelents rszt, most mr csak az amgy is kritizlt llamok s vezetik tartanak ki mellette klfldn (csak nhny nv: Daniel Ortega Nicaraguja, Hugo Chavez Venezuelja vagy Islam Karimov zbegisztnja) s katonasgnak is csak nhny vezetje ll mgtte, plusz a fleg Tripoliban koncentrld, t prtol lakossg, amely ezrvel vonult fel nhny napja is vezetje tmogatst jelezve. Fleg a katonasg soraiban bekvetkezett hitelvesztse miatt kerlt a megbuktatsrt kzdk kezre Lbia egy elg jelents rsze, de mg mondjuk Tunziban nem volt krds Ben Ali buksa, addig Gaddafi felvette a kesztyt s harcot indtott a hatalom megrzsrt.

Hogy kik s hogyan segtik ebben, arrl rengeteg pletyka s bizonytalan informci kering (amelyeket aztn knnyelmen felkap az Afrikval korbban soha nem foglalkoz mdia – egyes riportokat posztban lehetne elemezni a szomor cssztatsok okn), most eme sorokkal megprblok tlthat kpet adni a Gaddafi harct segt erkrl. Egyik leginkbb valsznsthet klfldi tmogatja s segtje a legtbb afrikai konfliktusban valamilyen formban rintett Fehroroszorszg (voltak fehrorosz zsoldosok Elefntcsontparton, Sierra Leonban is az ottani polgrhbork idejn), amely egy svd szkhely kutatintzet jelentse szerint februr 15.-tl (az els nagyobb lbiai megmozduls napja) tbb zben kldtt gyans replgpeket az afrikai orszgba s mindannyiszor az egyik nagy fehrorosz fegyverlerakat kzelben tallhat Baranovichi-reptrrl.
De az ezt kvet napokban is jelentsen megnvekedett replgp-forgalom zajlott le a kt orszg kztt, amelyek cljt homly fedi, teht alaptalan vdaskods lenne tnyknt kezelni ezt az informcit, de mindenesetre figyelemremlt, hogy a megnvekedett teherforgalom mellett februr 24.-n majd 25.-n is hrek rkeztek Lbibl, amely szerint “eurpai kinzet s oroszul beszl” fegyveresek csaptak ssze Gaddafi ellen tntet emberekkel. Na ez utbbi azrt jelents tlzs s csak riogats lehet, de az tny, hogy februr 27.-n maga Ban Ki-moon ENSZ-ftitkr is aggodalmnak adott hangot Fehroroszorszg elefntcsontparti (itt harci helikopterek szlltsnak pletykja borzolja a kedlyeket) s lbiai szerept illeten.
Afrikn bell azrt jval tbben sorakoznak fel hivatalosan s lltlagosan is a most mr dikttornak nevezett vezet mgtt, Kenya, Niger, Mali, Csd s Zimbabwe neve is felmerlt azon a virtulis listn, amelyekre azon orszgok kerlhettek r, akik valamilyen formban fizikailag segtik Gaddafit. A zimbabwei kapcsolat pletykja azutn kapott lbra, hogy az orszg vdelmi minisztere szerdn elkerlte a konkrt vlaszt arra a krdsre a parlamentben, hogy zimbabwei katonk is vannak-e Lbiban, s egyszeren csak kijelentette, hogy vannak afrikai zsoldosok az szak-afrikai orszgban. Ami tny, hogy a Zimbabwt vtizedek ta ural Robert Mugabe mr hangslyozta, hogy mindig szvesen ltja hazjban jbartjt, Gaddafit, akinek ezzel jabb lehetsge maradt bkben, gazdagon lelni htralv veit. Majd jl elkvzgat az emberisg elleni bnkrt tvolltben mr hallra tlt, vrs terrorjrl ismert Mengistu Haile Mariam, etip ex-diktrorral, aki szintn Hararban tengeti lett s dolgozik msodik letrajzi knyvn.

Fontos hangslyozni, hogy a zsoldosok jelenltrl szl hrek tbbsge szinte biztosan csak kacsa, eredetk pedig ahhoz a nacionalista s agresszv hangulathoz kthet, ami fleg pont a klfldi harcosok jelenltrl szl beszmolk kapcsn alakult ki a lbiai lakossgban – ennek tudhat be, hogy a napokban mr ezrvel meneklnek a Lbiban dolgoz, ms afrikai orszgbl szrmaz emberek az orszgbl az ket r tmadsok s erszakos megnyilvnulsok ell. Az n. felszabadtott orszgrszeket ural Nemzeti Lbiai Tancs lltsa szerint Niger, Csd, Kenya s Mali is kldtt harcosokat Gaddafi megsegtsre s br erre valdi bizonytkokat nem tudtak elvezetni, kzlemnyeik csak hozzjrultak az idegengyllet fokozshoz.
Az rintett orszgok vezetse mindenesetre hatrozottan cfolta a vdakat s mindegyik kormny fleg csak a Lbiban tartzkod llampolgrai sorsa miatt aggdott – Niger s Mali is a Szaharn keresztl menti tbb ezer polgrt a harcok ell. Csd helyzete azonban rdekesebb, mint a fentebb emltett llamok, ugyanis klnbz forrsok (pldul az egyik, szmzetsben mkd lbiai ellenzki csoport, a Lbiai Emberi Jogi Liga) szerint tbb ezer csdi katona llomsozik Tripoliban illetve krnykn s ket kt regulris csdi tbornok irnytja, radsul szinte tnyknt kezelhet, hogy a tbbek kztt Lbia dlnyugati (Fezzan) illetve Csd szaki rszn l tuareg trzsek aktvan rszt vesznek a konfliktusban – konkrtan pnzrt harcolnak a Gaddafi-rezsim oldaln.

Mg a “tbb ezer csdi katona” trtnetre nincsenek kzzelfoghat bizonytkok (kpek, videk, szemtank stb.) s ezrt nem is tekinthetek semmilyen formban hitelesnek, addig a tuaregek szerept tbb jelents hrgynksg s helyi trzsi vezetk is megerstettk: becslsek szerint olyan 4-500 tuareg kelhetett t eddig a Szaharn, hogy a szinte hihetetlennek tn, napi tbb tzezer forintnyi dollrrt harcba szlljanak a lbiai vezet oldaln. Nem ez lenne az els ilyen alkalom, a tuaregek mr a hetvenes-nyolcvanas vekben felsorakoztak Gaddafi Iszlm Lgija mellett, hogy segtsk egy egysges szak-afrikai iszlm llam megteremtst, de pldul a Malit s Nigert vek ta sjt tuareg lzads kapcsn is felmerlt, hogy Lbia segtheti a lzad trzseket.
A legtbb, zsoldosokrl szl pletyka egybknt azrt ti fel a fejt, mert szemtank s felvtelek szerint is sttebb br, jellegzetesen fekete afrikai katonk szlltak szembe a tntetkkel tbb vrosban, de a “zsoldos” fogalom mer tallgats, hiszen Lbiban vtizedek ta tbb tzezer fekete-afrikai l, Csdbl is rengetegen menekltek ide anno – s k mirt ne szolglhatnnak a hadseregben? De azt, hogy most vannak afrikai zsoldosok Lbiban s mennyien, igazbl valsznleg senki sem tudja pontosan (a mellkelt kpek sem igazn hinnm, hogy bizonytannak brmit is). s ez taln gy is van jl.
|