A marokki hatsgok – tanulva a tbbi szak-afrikai pldbl – most mr brutlis rendri fellpssel igyekeznek elejt venni mindenfle megmozdulsnak az orszg vrosaiban, hiszen a janur 30.-n, majd februr 20.-n megrendezett, akkor engedlyezett tntetseket is kemny kzzel feloszlattk mr, a most htvgre meghirdetett gylseket pedig mr be is tiltottk s a vrosokban gylekez csoportokat megerstett rendri alakulatok mr az els rkban sz szerint sztvertk. Ez trtnt minden jelentsebb teleplsen: Tangier, Kenitra, Agadir, Marrakech, Casablanca s mg sorolhatnnk a vrosok neveit. Radsul a marokki vezets odig elment az gy elfojtsban, eltussolsban, hogy nem csak az llami mdit (amiben egyetlen sz sem esett az egszrl), de mg a klfldi mdiumokat is megprbltk rbrni az esemnyek elhallgatsra.
De mg Marokkban a lakossg szembenll a rendrsggel, katonasggal, addig az vtizedek ta marokki megszlls alatt ll terleten, Nyugat-Szaharban a marokki civilek s a hatsgok egysgbe tmrlnek, hiszen kzs ellensgk a szaharai np mindennem ellenllsi vagy “kitrsi” ksrletre agresszival reaglnak – de nem ritka a szimpla diszkrimincin vagy gylleten alapul tmads. Ez trtnt htvgn is, amikor pnteken botokkal, kvekkel felfegyverkezett fiatal marokkiak rkeztek Dakhla vrosnak egyik, szaharaiak lakta negyedbe s tmadst indtottak az ott lakk ellen, majd a pnteki esemnyek miatt utcra vonul szaharaikkal szombaton is sszecsaptak. Az igazn megdbbent azonban az az lltlagos hozzlls, amelyet helyi forrsok tettek kzz: a hatsgok pnteken s szombaton is kzbelps, akci nlkl vgignztk, ahogy a marokki fiatalok fosztogatnak s verekszenek a szaharaikkal, s szintn nem tettek semmit, amikor a fiatal bandk autkat gyjtogattak s hzakba trtek be – nhny szz mterrl figyeltk az esemnyeket.

Vasrnapra mindenesetre valamelyest normalizldott a helyzet, ugyanis a hatsgok mindennem gylekezst, megmozdulst igyekeznek megakadlyozni azta is. Az 1976 ta megszllt terleten egybknt egyetlen tntets sem volt az szak-afrikai esemnyekhez kapcsoldan, annak ellenre, hogy egyes forrsok szerint jelents szm marokki katona kerlt kivonsra a sivatagi terletrl, hogy az anyaorszg esetleges forrongsaira vlaszoljon. sszessgben a legtbb forrs adatai szerint hozzvetleg 100, fleg szaharai ember srlt meg az incidensekben, amely a szaharai fggetlensgi mozgalom, a Polisario Front illetve egyb fggetlensgprti aktivistk szerint sem kthet politikai cljaikhoz s a fggetlensg gyhez.
Ez visz el minket egy valsznbb magyarzathoz, amely sszefggsben van a marokki szervezs dakhlai zenei fesztivllal, hiszen a tbbnapos rendezvny egyik pnteki koncertje utn (Rouicha volt egybknt az elad, rdemes meghallgatni, igazi tradcionlis berber zene) indult meg a feltzelt s balhs kedv, nagyjbl 300 fs csoport Umm Tounsi negyedbe, ahol ezutn el is szabadult a kosz, a rendrsg pedig fleg arra gyelt csak, hogy az erszak ne gyrzzn tovbb s az jsgrk ne tudjanak tudstani a helysznrl. Az esemnyek utn a fszervezk vasrnap bejelentettk a zenei fesztivl azonnali bezrst.
Az ilyen hrek bresztik igazn r a nyugat-szaharai fggetlensgben mg valamelyest remnykedket, hogy az egsz “szabadsgharcnak” nagyon mr nincs is rtelme, hiszen a szaharai np kisebbsgknt, elnyomsban l si hazjban s a marokki llam hozzllsbl kiindulva sem az erszaknak, sem a prbeszdnek nincs rtelme. De azrt a remny hal meg utoljra: fggetlensget Nyugat-Szaharnak!
|