Ez a hétvége is szomorú, megdöbbentő eseményeket hozott Afrikában (Tunéziában az újabb tüntetéshullám már az átmeneti miniszterelnököt is lemondásra kényszerítette, Líbiában al-Gaddafi csapatai véres harcokat vívnak minden egyes településért az ellenzéki megmozdulókkal, Dzsibutiban kemény kézzel fojtották el a további megmozdulásokat, Nyugat-Szaharában marokkóiak és szaharaiak küzdöttek az utcákon vagy lehetne beszélni a Marokkóban is egyre feszültebbé váló politikai helyzetről), de a mai posztban egy tényleg meglepő eseményről esik szó röviden: a mai nap délutánján felfegyverzett férfiak csoportja támadta meg a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosában, Kinshasában az elnöki rezidenciát és csapott össze a testőrséggel.
A támadással mindenesetre meg sem tudták közelíteni valószínűsíthető céljukat, hiszen már az első ellenőrző pontnál harcba bonyolódtak a katonaság tagjaival és a véres tűzharcban legalább 6 támadó és 3 katona életét veszítette. Különböző információk keringenek azt illetően, hogy maga a kongói elnök, Joseph Kabila az elnöki palotában tartózkodott a támadás idején, de a leginkább megbízható kongói források szerint igen, és az események után 1 órával elhagyta motoros rendőrök által felvezetett konvojával az épületet a repülőtér irányába.
Ezzel a támadással egyidőben egyébként a katonaság kokoloi logisztikai bázisán is volt lövöldözés, de annak a részletei még kevésbé ismertek, ami biztos, hogy több katona és támadó is életét veszítette ott is. Biztos tény, hogy néhány órával az incidens után egy labdarúgó-mérkőzés közvetítését félbeszakítva a kormányszóvivő, Lambert Mende elismerte a történteket, hangsúlyozta, hogy az elnöknek semmi baja nem történt és a bűnösök súlyos megbüntetéséről beszélt. Erre pedig sor is fog kerülni, hiszen a támadók közül minimum 8 a katonaság kezére került, többük jelenleg is kihallgatás alatt áll egy kinshasai laktanyában, úgyhogy valószínűleg a büntetés sem marad el. Maga az elnök később egy tanácsadó által kiszivárogtatott információ szerint a novemberi elnökválasztáson ellene induló ellenzékieket sejti az eseményeket mögött.
Hogy ez így van-e vagy ez csak egy rosszul kivitelezett másolata lett volna a mostani elnök édesapja, Laurent Kabila 2001-es meggyilkolásának, azt nem tudni, de a részletek valamilyen szintű ismerete mellett azért kijelenthető, hogy ez nem egy komoly puccskísérlet volt, mint ahogy a szóvivő hivatkozott rá, hanem inkább egy felbérelt csoport elrontott akciója Joseph Kabila megölésére (ha hihetünk a híreknek, akkor tényleg elég szánalmas kezdeményezés volt, sok támadó még lőfegyverrel sem rendelkezett, mindössze bozótvágókkal támadtak felfegyverzett katonákra). A helyzet a fővárosban egyébként nyugodt, nincs kijárási tilalom vagy bármiféle korlátozó intézkedés, egyedül az elnöki rezidencia és több állami intézmény őrségét erősítették meg, előbbinél még egy tank is feltűnt.
A merénylet-kísérlet mögött állókról lehetne találgatni, de nem érdemes, hiszen egy hosszú listáról beszélünk, ha Joseph Kabila ellenségeiről van szó és már az elmúlt hetekben lehetett pletykákat hallani egy esetleges támadásról, a lázadó vezérből politikussá vált és most háborús bűnök miatt bíróság előtt álló Jean-Pierre Bemba hívei pedig már szabadítottak el erőszakot Kinshasában.
|