Br az j, dl-szudni llam mg teljesen hivatalosan nem is szletett meg (nyron kerl sor az nneplyes fggetlensgi ceremnira) a sikeres npszavazs utn, Salva Kiir llamfnek s kormnynak mris egy Afrikban oly jellemz kihvssal kell szembenznie – habr ez a kihvs mr ltezett a npszavazs eltt is: George Hathorrl s lzad szervezetrl, valamint nhny jval kisebb, klnbz clokrt kzd csoportrl van sz. Tavaly prilisban kezddtt nagyjbl a trtnet (eltte is voltak kisebb-nagyobb lzad trekvsek, de azok elszigeteltek s nem tl jelentsek voltak), amikor Hathor elvesztette a Jonglei llam kormnyzi szkrt kirt vlasztst, amely szerinte kizrlag csals s a Kiir-kormnyzat belterjessge miatt trtnhetett meg.
Az akkor mg az llami hadseregben szolgl Hathor tbb szz embervel ekkor gy dnttt, harcot indt amelyhez kt, szintn magas pozciban szolgl tiszt is csatlakozott hozzjuk h embereivel: David Yauyau s Gautlak Gai csoportja ugyan jelentsebb kisebb volt, mint Hathor, de az prilist kvet 4-5 hnapban az erszakot szabadtottk el Dl-Szudnban, amelynek gy mr az szaki arab nomdok, a kartmi hadsereg s a fggetlensgi npszavazs szervezse mellett sajt vreivel is harcba kellett szllnia. A tbb szz letet kvetel harcok szeptemberben fejezdtek be (idlegesen), amikor Kiir amnesztit s bkt hirdetett mindhrom fent emltett lzad vezr, valamint az a Gabriel Tang Gatwich Chan (’Tang-Ginye’) fel, aki mg a szudni polgrhbor sorn a dl-szudni kormnyprti partiznharcok vezralakja volt s mg 2010-ben is elltmnyt, fegyvereket kapott Kartmtl a dli feszltsgek fenntartsa rdekben.
A szeptemberben (ebben Hathor mg nem volt benne), majd janur 4.-n megkttt tzsznet s relatv bke egszen a januri fggetlensgi npszavazs eredmnyeinek kihirdetsig tartott, amikor februr 4.-n Malakal vrosnak krnykn, majd 9.-n s 10.-n Jonglei llamban tbb szz hallos ldozatot kvetel sszecsapsok trtntek Hathor harcosai s az egykori lzadkbl most rendfenntart erv vl dl-szudni hadsereg alakulatai kztt – Dor, Koliet s Kolnyang falvak krnykn. A trgyalsok sorn egybknt az egyik legnehezebb krdskr, amely tbbszr is megakasztotta a folyamatot, az volt, hogy Hathor milyen ranggal kerljn vissza a hadseregbe, ugyanis ragaszkodott egy kifejezetten magas tisztsghez, amely persze Kiir trgyalinak nem volt nyre.
A februr elejn kitrt harcokban a legvatosabb becslsek szerint is tbb szzan vesztettk letket s a harcoknak valsznleg mg nincs is vge, hiszen a Jongleit szlfldjnek – s ott helyi vezetktl tmogatst kap – tekint Hathor kijelentette, nem hagyja bossz nlkl a kormny ellene indtott akciit. Gautlak Gai helyzete kiss ms, mert 2010. prilisa (amikor is elindult fggetlenknt a vlasztsokon) eltt egyltaln nem szmtott jelents politikai tnyeznek a gynyrszp Egysg (Unity) nvre hallgat dl-szudni tartomnyban, de tekintve az ebben a rgiban uralkod instabilitst s bnzs mrtkt, mr vrhat volt, mikor fog egy “egyszer” talpasbl lzad vezr vlni.

2010. decemberig hivatalos akcit szervezete alig hajtott vgre (mjusban illetve jniusban voltak kisebb tmadsok rszkrl), de forrsok szerint ersen ktdik a tartomnyban mkd bnzi csoportok tevkenysghez is, s ezen csoportok kpezik tmogati bzist – tovbb ers szlak ktik Riek Machar dl-szudni alelnk felesghez, Angelina Teny-hez. 2011. janur 7.-n trtnt a nuer szrmazs egykori brtnr, Gai csoportjnak els igazn nagyszabs akcija, amikor Mayom telepls kzelben slyos harcokba bonyoldtak a Szudni Npi Felszabadtsi Hadsereg (SPLA) alakulataival, tbb ember lett vesztette mindkt oldalon, a srltek szma pedig tbb tucatra tehet.
Br a Salva Kiir ltal 2010. szeptemberben kinyilvntott amnesztira mg csak nem is reagl Gai cljai kiss kdsek s ersen kthetek Geroge Hathorhoz, a remny felcsillant eme szervezet megbklsre: Riek Machar s Angelina Teny is tbb zben kampnyolt az elmlt hetekben az egysg s bke mellett, ami hatssal lehet Gautlak Gai tevkenysgre is. A harmadik, fentebb emltett jelentsebb lzad szemlyisg, David Yauyau egy teolgit tanult dl-kelet jonglei murle, aki egy egyszer civil titkrbl lett 2010. prilisa utn a Jonglei tartomnyban tallhat Pibor megye letnek meghatroz szereplje. Az prilisi vlasztsokon hatalmas klnbsggel vesztett rivlisval szemben s ezutn kezdett fegyveres harcot a Kiir-kormny ellen: mjusban Pibor vrosa, majd a Boma Nemzeti Park vadrei ellen indtott tmadsokat, jniusban s jliusban pedig Pibor jrs tjain csapott le katonai konvojokra embereivel.
Akikbl olyan tl sok nem is lehet, a becslsek 50-300 ember kz teszik a csoport ltszmt s ezrt igazbl Yauyau lzadsa sem nemzetkzileg, sem a Kiir-kormny rszrl nem kap akkora figyelmet, mint Hathor vagy Gai mozgalma, st sokan a murle etnikum belharct sejtik akciik mgtt. Ezt megersti az a tny is, hogy 2010. oktberben a Jonglei vagy Egysg llamban mkd lzad csoportokkal szemben Yauyau emberei civilekre tmadtak Gumuruk jrsban. A szeptemberi amnesztia s bketrgyalsok sorn Yauyau egyezsgre lpett a kormnnyal, majd az ezutn trtnt incidensek utn 2011. janurjban George Hathor erstette meg, hogy Pibor megye is leteszi a fegyvert – ekkor vlt nyilvnvalv elszr a Hathor s Yauyau kztti szvetsg, amely aztn akkor lett teljesen biztos, amikor janur 25.-n Hathor a szudni Ahram Al-Youm jsg hasbjain bejelentette, hogy semmisnek nyilvntja a januri bkt, miutn Pibor vrosban a dl-szudni fegyveres erk meggyilkoltk Yauyau hrom embert. Janur 28.-n pedig mr jtt is a hr, hogy Yauyau csapatai tmadst indtottak az SPLA ellen Patakang telepls kzelben.
Mint eme rvidke posztbl is tkletesen kivilglik, a mlyszegnysgben l Dl-Szudnnak nem csak a hatrok rendezsvel, a teljes llami struktra ltrehozsval vagy a gazdasg beindtsval kell foglalkoznia, hanem mg a szinte meg sem szletett orszg kormnya ellen mr tbben megindtottk harcukat. Ezzel kapcsolatban persze nem lehet elvetni az ers gyant, hogy esetleg Kartm jl megfontolt rdeke ll a httrben s al-Bashir kormnya szndkosan tmogatja a dli rebellis erket, hiszen az is furcsa, hogy a npszavazs s minden azzal kapcsolatos esemny teljes bkben zajlott le. A teljes dl-szudni lzads megoldshoz mindenkppen szksg van bizonyos ltfontossg intzkedsekre: a milcik vezetit s embereiket teljes egszben integrlni kell a hadseregbe (ezt mr lttuk Kongban is, s tbb-kevsb mkd megolds), ennek elrsig pedig jobban sszehangolt katonai stratgival vdeni a katonkat s a civileket, s Jubnak mindenkppen a demokratikus utat kell vlasztani a helyzet kezelsre.
|