Miutn szinte minden ltez hrgynksg, mdium a tmval foglalkozik, valsznleg mindenki szmra egyrtelm, hogy az vtizedeken t diktatrikus eszkzkkel, szemlyi kultuszra pl politikai berendezkedssel elnyomott arab vilg forrong s a most felsznre trt elgedetlensg hullmait vilgszerte mindenki, minden egyes magyar ember rzi vagy rezni fogja sajt brn. Eddig azonban valamilyen szempontbl kiszmthatan, relatve brutlis erszakhullmok (ezzel persze nem a sok, rtatlanul meghalt tntet lett szeretn a poszt szerzje lertkelni) nlkl zajlottak az esemnyek Marokktl, Tunzin t Bahreinig. Most azonban elrkezett az a pont, amikor elkpzelhet, hogy az egyik forrong orszgban j szintre lpnek az esemnyek s polgrhbors helyzet jhet ltre: a vlasz mr valsznleg ott van a fejekben, igen, Lbirl van sz.
Nagyjbl gy mlt ht szerdjtl (februr 16.) kezdden slyos tntetsek rztk meg az orszgot, annak is fleg az szaki rszt (amely sidk ta az orszgot irnyt dikttor, Muammar al-Gaddafi – Kadhafi – ellenzknek bzist jelenti), Bengzi s Al-Baida vrosban, amely megmozdulsokra a hatsgok brutalitssal vlaszoltak, tbbek kztt helikopterrl is lttk az embereket. A hallos ldozatok ellenre a megmozdulsok folytatdtak s egy nap mlva mr az orszg tbbi rsze is csatlakozott a dikttor tvozst kvetel szakiakhoz, s egy-kt hegyvidki teleplsen mr ekkor tvettk a tntetk az irnytst. Lassan minden szem a fvrosra, Tripolira szegezdtt, amelynek lakossga otthonba hzdva vrta a fejlemnyeket s igyekezett tvolmaradni a ktelez kormnyprti s az ellene szervezett ellenzki tntetsektl is. Aztn megtrtnt az, amire az afrikai mrcvel nzve relatv jltben l lbiai lakossgtl pont nem szmtott senki: a zmben fiatal tntetk felvettk a kesztyt s annak ellenre, hogy napokon t les lszerrel, helikopterekrl lttk ket, szembeszlltak a katonasggal s februr 21.-re elfoglaltk az orszg msodik legnagyobb vrost, Bengzit, amiben persze jelents szerepet jtszott az is, hogy a katonk jelents rsze nem volt hajland sajt npvel harcolni s inkbb a megmozdulk oldalra llt t.

Szintn ezen a napon jtt hr tbb ms vrosrl is (pl. Tobruk, Derna), ahol a tntetk szintn tvettk az irnytst s ezzel olyan helyzet alakult ki az orszgban, amelyre mg nem volt plda az arab vilgon vgigspr tntetshullmokban. Dernban pldul odig jutottak az esemnyek, hogy a helyi rendrsg sszecsapott a katonasggal, miutn kptelenek voltak mozdulatlanul szemllni, ahol az odaveznyelt katonk les lszerrel lvik a vroslakkat. Mg az els napokban a kormny igyekezett az szaki szeparatistk (akik a kilencvenes vekben mr fegyveres felkelssel is prblkoztak) akcijnak belltani a dolgokat, ekkor mr nem lehet tagadni, hogy Lbia a rendszervltozs kszbn ll: kelettl-nyugatig, szaktl-dlig forrongani kezdett az orszg s az egy szem, vasmarokkal rztt Tripolit leszmtva, mindenhol hatalmas tntetsek voltak.
A fvrosban is voltak megmozdulsok, br itt csak htfre rtek el a tntetsek igazn risi mreteket, aminek kvetkeztben szinte az sszes klfldi meneklre fogta, de magasrang kormnytisztviselk is lemondtak s az egsz lbiai ENSZ misszi kihtrlt vezre mgl. Gaddafi pedig az egyiptomi elnkhz, Mubarakhoz hasonlan felvette a kesztyt, csak a szimpla kitartson kvl egszen ms utat vlasztott: az erszakot. Az egsz internetet elleptk a Tripolibl rkez szrny felvtelek, amelyeken helikopterekrl lvik az utckon tntet embereket, kormnyzati gynkk lnek kzvetlen kzelrl emberekre s a hadsereg mindenkire l, akire csak tud. Maga a vezets pedig egyre jobban elszigeteldik harcban, annyira, hogy mr egyes jsgrk azt tallgatjk, egyltaln hova tudna meneklni Gaddafi, ahol mg szvesen befogadnk: az egyrtelm jelltek egyike Venezuela, de zbegisztn neve is felmerlt ennek kapcsn.
Az ENSZ Biztonsgi Tancsa (BT) a mai napon mr msodszor fog sszelni, hogy dntsn a Lbiban kialakult helyzetrl s az esetleges intzkedsekrl, br az valsznsthet, hogy a lbiai ellenzk s tucatnyi klfldi diplomata ltal javasolt teljes replsi tilalom nem fog valra vlni, pedig most mr a lgier az egyetlen igazi fegyver Gaddafi kezben, miutn hadseregnek jelents rsze elrulta eskjt s a dikttor ellen fordult. A napok ta egyre ersebben terjed pletykt viszont a mai nap teljes mrtkben megcfolta, ugyanis az egyre nagyobb kzhiedelemmel ellenttben az rlt nyugat- s Izrael-ellenes beszdeirl ismert nagy vezr mg mindig Tripoliban van, miutn az llami televzi lekzlte beszdt, amelyben a megszokottl eltren jval zavarosabban, kiablva kzlte npvel, nem fogja hagyni, hogy a forradalma s szemlye ellen indtott sszeeskvs sikeres legyen s inkbb mrtrknt fog meghalni, minthogy elhagyja Lbit.
Emellett azt is meggrte, hogy az utols csepp vrig fog harcolni a klfldi imperialistk s a droggal kbtott fiatalokbl ll tntetk ellen. Hisztrikus szavaival egybknt megprblta az utcra csalni a forradalmt tmogat lltlagos millikat, akik knnyedn elsprhetnk az utcn tntet drogos ezreket. Ezalatt a mai napon biztoss vlt, hogy szak-Lbia “felszabadult”, miutn egy egykori ezredes, Hany Saad Marjaa bejelentette, hogy Gaddafi uralma megsznt az sszes szaki rgiban. Ez viszont nem jelenti az erszak vgt, st, a dikttor hvei erszakhullmot szabadtottak el tbb vrosban is a kormnyellenes tntetkkel szemben, gy tnyleg polgrhbors helyzet kezd kialakulni.
A helyzet kvetse a legtbb afrikai trtnssel szemben most nem tlsgosan nehz, hiszen mint ltalban, vrszagra gylik a mainstream mdia, gyhogy percrl-percre figyelhetjk a lbiai esemnyeket is. Az olaj ra pedig 3 ve nem volt olyan magas mint ma avagy nyugodtan lehet krelni az sszeeskvs-elmleteket.
|