A nemzetkzi mdiban is pldtlanul nyom nlkl zajlott le a Kzp-afrikai Kztrsasg idei vnek egyik legfontosabb esemnynek lekvetse, a 2010-ben t alkalommal elhalasztott elnkvlaszts ugyanis vgl janur 23.-n megrendezsre kerlt az orszgban, s ahogy azt mr elzetesen is vrni lehetett, a 2003-ban puccsal hatalomra jutott jelenlegi elnk, Franois Boziz elspr tbbsggel nyerte meg msodik mandtumt. s ahogy azt is elzetesen lehetett tudni, az ellenzki indulk egy emberknt jelentettk be, hogy nem ismerik el a vgeredmnyt slyos csalsokra s visszalsekre hivatkozva, amelyek alapjn az Alkotmnybrsg eltt tmadjk meg a vgkimenetelt.
![the CAR election the CAR election](http://www.mindennapiafrika.info/wp-content/uploads/2011/02/the-CAR-election1.jpg)
A hivatalos eredmnyt szerdn jelentette be a fggetlen vlasztsi bizottsg, amely szerint Boziz a Nemzeti sszetarts mozgalom kpviseletben a leadott 919.841 voks 66.06 szzalkt gyjttte be, mg legnagyobb ellenfele, a 2003-as puccs elszenvedjeknt most fggetlenknt indul Ange-Flix Patass mindssze 20.1 %-ot tudott elrni, amelyet a korrupt vlasztsi bizottsg hamistsnak tudott be els nyilatkozataiban. A tovbbi indulk: Martin Zigul (6.46%) – a 2005-s vlaszts msodik helyezettje, Emile Gros Raymond Nakombo (4.64%) s Jean-Jacques Dmafouth (2.72) mr elzetesen sem szmthattak jelents szm szavazatra, ami be is bizonyosodott vgl. A fvrosban, Banguiban szkel Alkotmnybrsgnak kt hten bell kell dnteni az ellenzk egysges beadvnyrl, hogy tnyleg trtnt-e valamifle csals vagy sem, de nem kell hozz tl nagy logika, hogy megllaptsuk, Boziz jabb t vre ott marad az elnki szkben – fleg azrt, mert a vlasztsokon olyan kevs megfigyel vett rszt, hogy igazbl nem is lteznek hivatalos beszmolk, lltlagos csalsrl konkrt panasz pedig elenysz esetben rkezett.
Persze Boziz t ve sem olyan biztos, hiszen brmikor – amire pedig van esly, nem is kicsi, figyelembe vve az orszg terletn uralkod llapotokat – jhet egy “np fia”, aki nem demokratikus ton fogja tvenni az uralmat. Az 54%-os rszvteli arny s az eredmny egybknt hen tkrzi a lakossg vlemnyt: a kormnytl tl sok jra nem igazn szmtanak mr az emberek s Boziz uralma alatt legalbb valamifle stabilits kialakult az orszg egyes rszein s az alulfizetett hadsereg legalbb megprbl szembeszllni a keleti s szaki orszgrszt rettegsben tart lzadkkal s banditkkal. Ezzel szemben Patass idejben minimlis stabilitsrl sem beszlhettnk, a tbbi jellt pedig igazbl semmit nem tudott grni a hangzatos szavakon kvl, teht fogalmazhatunk gy is, hogy a kzp-afrikai np a kt rossz kzl a jobbikat vlasztotta.
![bangui bangui](http://www.mindennapiafrika.info/wp-content/uploads/2011/02/bangui1.jpg)
Persze nem mindenhol volt ez a jobbik vlaszts, az orszg 16 vlasztkrzetbl egyben (ami egyben a 14 megye egyike is), Ouham-Pendben nem a jelenlegi elnk szerezte a legtbb szavazatot, hanem Patass, ami betudhat annak is, hogy az elmlt t vben ez a rgi rengeteget szenvedett s tucatnyi kihalt faluval szembeslhetnk, ha erre vetdnnk utazsunk sorn, egy rszket a kormnycsapatok dltk fel, msik rszkben pedig llig felfegyverzett bandk mszroltak le minden frfi lakost s gy meneklsre knyszertettk a nket. Az ellenzk teht teljes mrtkben csaldott s igyekszik valamilyen mdon megtmadni a hivatalos eredmnyt, a kormny pedig rl sikernek s “rossz vesztesnek” nevezi az ellenzkieket, de igazbl nincs mr mirl beszlni, Boziz elnk maradt.
|