Az elsknt Tunziban kirobbant, majd ksbb Egyiptomra s tbb msik afrikai orszgra tterjed megmozdulshullm kapcsn sok szakrt beszlt az arab vilgot megrz teljes koszrl s hatalmas rendszervltsrl, de akkor mg nem igazn gondolta volna senki, hogy a vltozs szele a bke szigetnek hitt, apr llamokat is el fog rni. Pedig ez trtnt, most mr tdik napja vannak megmozdulsok Dzsibuti fvrosban Dzsibutiban, a kezdetben dikok ltal szervezett tntetsek mg felsorakozott az ellenzk is, gy a rossz oktatsi rendszer elleni tiltakozsbl kormnyellenes tntets lett s a most mr erszakoss vl utcai akcik sorn egyrtelmen a harmadik elnki mandtumra kszl Ismael Omar Guelleh ellen glnak az emberek.
Az els gylekezsek pnteken s szombaton kezddtek, amikor a Dzsibuti Egyetem dikjai bksen felvonulva tiltakoztak a szerintk igazsgtalan oktatsi rendszer ellen, melynek ksznheten pldul egy vizsgt 180-bl csak kt diknak sikerlt letennie. Aztn rkkal ksbb ms iskolkbl, intzmnyekbl is jttek fiatalok s ekkor mr fosztogats is kezddtt, amelyet a kvetkez napokban a rendrsg csak knnygz bevetsvel volt kpesek megfkezni. Tegnap ismt sok szzan voltak az utckon – szemben a pnteki 300 fiatallal – s mr rg nem vizsgkrl s oktatsrl volt sz, a kzelg prilisi elnkvlaszts kapcsn az emberek munkalehetsgeket, gazdasgi reformokat kveteltek, hiszen a seglyekbl tengd kis orszgban nem igazn knny az let – hinyos infrastruktra, szocilis hl s lakhatsi nehzsgek teszik mg nehezebb a mindennapi letet.
gy tnik, hogy a megmozdulsokat az elmlt kt elnkvlasztst bojkottl ellenzk (vagyis a szinte sszes ellenzki mozgalom szvetsge, a Demokratikus Vltozs Szvetsge – UAD) igyekszik meglovagolni, hiszen az UAD vezetje, Ismael Guedi Hared februr 18.-ra egy teljes orszgot megmozdt hatalmas tntetsre szltott fel, amelyen a dzsibuti np tiltakozhatna a jelenlegi elnk esetleges harmadik mandtuma s a mindennapi meglhetsi nehzsgek miatt. Nem ez lesz az els tntets Omar Guelleh elnk jabb elnkvlasztsi indulsa ellen, mr janur elsejn s tizedikn is ezrek vonultak az utcra tiltakozni – br azok bks megmozdulsok voltak, az UAD most az egyiptomihoz hasonl poklot gr a kormnynak. s van mibl grnie, hiszen a szervezet mgtt korbbi tapasztalatok s becslsek szerint a dzsibuti lakossg 40%-a ott ll.
|