Br a tegnapi posztban egy nem tlzottan felkapott hrrel foglalkoztunk, nem mehetnk el azrt sz nlkl a fekete kontinens 21. szzadi trtnelmnek egyik legjelentsebb pillanata mellett sem, hiszen a janur 31.-n bejelentett majdnem vglegesnek szmt elzetes eredmnyek utn a napokban megszletett a dl-szudni fggetlensgi npszavazs vgeredmnye, amely szerint a leadott 3.837.406 szavazat 98.83%-a az szaktl val elszakadsra rkezett, alig 44 ezer ember akart egysges Szudnt. A npszavazst szervez bizottsg vezetje szerint minden szablyszeren, tisztessgesen zajlott s nem rkeztek kifogsok, jelents panaszok a voksolssal kapcsolatban.
A hivatalos vgeredmnyek affle felvezetjeknt februr elejn a szudni llamelnk, Omar al-Bashir bejelentette, hogy Kartm tiszteletben tartja a dliek dntst s elfogadja a npszavazs vgeredmnyt. Br az elzetes szmokbl mr rgta tudni lehetett, hogy megszletett Afrika legjabb llama, a htfi hivatalos bejelents (amelyet hatalmas kivettn lehetett kvetni a leend fvrosban) utn Jubban hatalmas nnepls trt ki az emberek kztt, ismeretlenek szorongattk egyms kezt s kiabltak hangosan rmkben. Az Egyeslt llamok, az Eurpai Uni, az ENSZ s egyltaln az egsz nemzetkzi kzssg (Nagy-Britannitl Malajziig) pozitvan fogadta a fejlemnyeket, Barack Obama, amerikai elnk elismeren szlt a szavazs lebonyoltsrl s eredmnyrl, Ban Ki-moon ENSZ ftitkr pedig minden segtsget meggrt a vrhatan jliusban megszlet j s sajnlatos mdon rettenten szegny llamnak.
rmmel konstatlhattuk azt a tnyt is, hogy a kt legends vezet, a muszlim tbbsg szak irnytja, Szudn elnke, al-Bashir s a keresztny tbbsg, fekete afrikaiak lakta Dl egykori lzad vezre, Salva Kiir is hangslyozta a jvbeni kzs egyttmkds s a mg meglv ellenttek, vitk bks rendezsnek fontossgt. Azok pedig vannak mg bizony, a legfontosabb s legsarkalatosabb pont egyrtelmen az szak s dl hatrn fekv Abyei rgi sorsa, vitk vannak a terleten fekv olajmezk bevteleinek megosztsrl, a pontos hatrokrl s az itt l lakossgrl s llampolgrsgrl. Mg most is, a sikeres npszavazs alkonyn sem ritkk az sszecsapsok az itt l ngok dinkk s az vrl-vre ide vndorl nomd arab misseriyk kztt, akiknek eme szabad mozgshoz val jogt al-Bashir mindenron szeretn megvdeni. Ez pedig azt jelenten, hogy a rgi sorsrl dnt, kln abyei npszavazson a nomdok is szavazhatnnak, annak ellenre, hogy valjban nem lnek letvitelszeren itt.
A legfontosabb jelenleg azonban az a tny, hogy 2011. jlius 18.-n hivatalosan is megszletik Dl-Szudn llama, amelyet a jelenlegi informcik szerint minden llam ellenvets nlkl el fog ismerni a vilgon. s br sokan kszpnznek veszik, hogy az j llam fvrosa Juba lesz, a jelenlegi tervek szerint elkpzelhet, hogy csak igen rvidtv lesz ez, ugyanis mr most folyamatban van egy olyan fvros kijellse, amely megfelel a nemzetkzi normknak s ignyeknek, valamint megfelel helyet biztost a kormnyzati pleteknek is.
A mai napig nincsenek ugyanis megfelel kormnyzati ltestmnyek Jubban, hiszen a vros helyzete s a fldek tulajdonjoga egyltaln nem rendezett, ilyen krlmnyek kztt pedig majdan tbb tucat nagykvetsgnek helyet biztostani is nagy kihvs, nem pedig minisztriumokat, kormnyzati infrastruktrt kipteni vglegesen. Radsul Juba jelenleg a koszba sllyeds fel tart, ksznheten a hatalmas nvekedsnek, amellyel az infrastruktra fejldse kptelen lpst tartani, s ezen fell az itt l bari kzssg szerint a telepls terjedsvel si fldjeiket foglaljk el. Az elmlt vek sikertelen prblkozsai s javaslatai utn azonban nhny nappal ezeltt a dl-szudni Miniszterek Tancsa vgl elfogadta azt a rendeletet, amely a fvros j helyre val kltztetst hatrozta el, s mr meg is van a kt lehetsges helyszn: egyrszt a ngy klnbz tartomny (a Kzp-Egyenlti s Keleti-Egyenlti, Jonglei valamint a Tavak) szortsban fekv terlet illetve Dl-Szudn fldrajzi kzppontja, Ramciel vrosa. Egy bizottsg hamarosan fel fogja keresni mindkt lehetsges helysznt, majd ezutn megkezdik a befektetk, tervezk s kivitelezk felkutatsa vgl pedig az ptkezs, a jelenlegi szmtsok szerint ez gy hozzvetleg 2016 krl fejezdhet be.
|